Czekaj...
Rodzaje pamięci masowej w firmach hostingowych

Kwiecień 24, 2018 ⋅ Green Host
Porady Hostingowe


 

Zapotrzebowanie na przechowywanie danych rośnie coraz szybciej, gdyż większość nowoczesnych firm staje się napędzana danymi. Z uwagi na fakt, iż większość danych jest przesyłana do chmury, decydujące znaczenie ma wybór odpowiedniego miejsca na hosting.

Wybór może być dość trudny, ale zdecydowanie się na odpowiednie rozwiązanie ma znaczenie w dłuższej perspektywie. Właśnie dlatego przyjrzymy się bliżej trzem najbardziej odpowiednim typom pamięci masowej w branży hostingu: SSD, SATA i SAS.

SSD (lub Solid State Drive)

Dyski SSD korzystają z nieulotnej pamięci flash NAND, co oznacza, że nie mają żadnych mechanicznych ani magnetycznych części związanych z ich konstrukcją i działaniem. To właśnie brak ruchomych części daje przewagę SSD, gdy chodzi o ogólną wydajność. W porównaniu do SAS, dyski SSD oferują szybszy dostęp, jak również są w stanie odczytać i zapisać dane w znacznie szybszym tempie. Nowoczesne dyski SSD mają ponad 550 MB danych, a czas dostępu to zaledwie ułamek milisekund. Nic dziwnego, że stanowią one odpowiedni i niezawodny wybór dla większości hostów sieciowych.

Wydajność dysków SSD może być nawet 60 razy większa niż dysków SAS i SATA. Zasadniczo dysk SSD faworyzuje wydajność, najlepsza niezawodność i szybkość w porównaniu z pamięcią masową a dzięki przewadze technologicznej zapewnia mniej przestrzeni dyskowej niż inne opcje.

Dyski SSD zapewniają również większą trwałość — brak części mechanicznych sprawia, że są one odporne na degradację wydajności w czasie, co nie ma miejsca w przypadku dysków twardych. Wszystkie wibracje i ruchy na dyskach twardych powodują, że są one podatne na fizyczne pogorszenie, a nawet na uszkodzenie danych.

Jednak wszystko to ma swoją cenę, dlatego też dyski SSD są najdroższą opcją. Lepsza wydajność usprawiedliwia koszty, a jeśli zaś chodzi o hosting, potrzebna jest najlepsza wydajność.

SATA (Serial Advanced Technology Attachment)

SATA to ewolucja oryginalnego PATA (Parallel AT Attachment), która zastąpiła PATA, oferując szereg korzyści, w tym zmniejszenie rozmiarów kabli i kosztów, szybszy transfer danych dzięki wyższym wskaźnikom sygnalizacji, bardziej wydajny transfer danych za pośrednictwem protokołu kolejkowania I / O i więcej.

Zasadniczo różnica między SAS i SATA jest niewielka, a stała wydajność jest bardzo podobna. Sama wydajność liniowa niekoniecznie jest jedyną rzeczą, której klienci hostingowi chcą dla swoich usług. Na pewno uruchomi ona Twoją witrynę poprawnie i niezawodnie, ale czy poradzi sobie z dużym obciążeniem ruchu? Wydaje się, że jest to jedna z niewielu wad SATA, która w przeciwieństwie do SAS pęka pod naciskiem dużych obciążeń i ultra ruchliwej wydajności. Krótko mówiąc, SATA sprzyja przechowywaniu ponad prędkość.

Jest to jednak stosunkowo tańsza opcja, co oznacza, że można uzyskać około 6 kabli SATA za cenę jednego kabla SAS, aczkolwiek SATA została powiązana z rynkiem komputerów domowych, uważając go za mniej niezawodny.

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to najgorsza opcja, aby Twoje platformy hostingowe działały na SATA (nie potępiamy tego), ale dobrze jest wiedzieć i być świadomym wszystkich możliwości.

SAS (Serial Attached SCSI)

SAS to nowa i ulepszona wersja SCSI, zastępująca starszy interfejs równoległy SCSI (Small Computer Systems Interface). SAS przesyła dane szybciej niż SATA, a także ma wyższy współczynnik MTBF (średni czas między awariami); co oznacza, że jest szybszy i niezawodny, ale nie przewyższa wyższości dysku SSD. Dzięki dłuższym kablom, wyższej wydajności i szybkości, SAS jest bardziej dostosowany do hostingu i serwerów niż SATA.

Pod względem kosztów SAS jest droższy od SATA, ale tańszy niż SSD, co w zasadzie również odzwierciedla ich możliwości wydajności.

Który dysk jest najlepszy do hostingu?

Zasadniczo dysk SSD jest uważany za najlepszą opcję dla usług hostingowych, mimo że jest to zarazem najdroższa opcja poza pakietem, która zapewnia najlepszą wydajność, w przypadku gdy ceni się szybkość i niezawodność ponad pojemność pamięci masowej. Technicznie idzie to w kolejności, SSD> SAS&> SATA, gdzie ogólna wydajność i szybkość transferu danych rośnie, a pojemność pamięci maleje, jak przejść z SATA do SSD.

Podsumowując, wszystko sprowadza się do bezpieczeństwa Twoich danych, szybkości dostępu i ogólnej wydajności. Te funkcje powinny być zawsze bezcenne, nie zgodziłbyś się?