Czekaj...
Postępowanie w przypadku naruszenia bezpieczeństwa

Luty 11, 2018 ⋅ Green Host
Porady Hostingowe


 

Naruszenie zasad bezpieczeństwa stale rośnie. Pomimo całego czasu i wysiłku, jaki włożyliście w zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa dla użytkowników, witryna może nadal być podatna na ataki hakerskie.

Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku witryn e-commerce, które są częstym celem nieuczciwych działań z oczywistych powodów – na tych stronach znajduje się cenna ilość danych osobowych i finansowych użytkowników.

Istnieje wiele sposobów na poprawę bezpieczeństwa strony internetowej, która powinna pozostać skoncentrowana na każdej firmie, niezależnie od jej obszaru działalności. Jednak szanse stania się celem hakerów rosną wraz z każdym dniem i każdym nowym naruszeniem, dlatego firmy muszą być gotowe, jeśli nastąpi niechciany atak. Aby szybko i skutecznie poradzić sobie z naruszeniem bezpieczeństwa, musisz najpierw zrozumieć kilka podstawowych kroków, które można podjąć w przypadku włamania się do Twojej witryny.

Skontaktuj się z usługodawcą hostingowym

Gdy zauważysz podejrzane zachowanie na swojej stronie, powinieneś najpierw powiadomić swojego usługodawcę internetowego i poprosić go o sprawdzenie potencjalnych problemów. W ten sposób umożliwisz hostowi upewnienie się, że nie ma wpływu na dane innych użytkowników. Szczególnie jeśli witryna jest hostowana na wspólnej platformie.

Zamknij swoją witrynę

Zamknięcie witryny uniemożliwiłoby użytkownikom dostęp do ich kont i potencjalnie ujawnienie ich danych osobowych hakerom. Dodatkowo hakerzy nie będą mogli dalej węszyć wokół przechowywanych danych.

Zmień wszystkie hasła

Po zamknięciu witryny powinieneś zmienić hasła do wszystkich kont używanych do zarządzania nią – FTP, DirectAdmin, MySQL itp.

Sprawdź dzienniki danych pod kątem nietypowych czynności

Badając najnowsze dzienniki dostępu, możesz określić sposób przeprowadzenia ataku i sprawdzić, czy witryna jest jego rzeczywistym celem.

Napraw problem

Jeśli twój wewnętrzny zespół lub twój gospodarz nie są w stanie określić charakteru ataku, powinieneś skorzystać z pomocy zewnętrznego eksperta ds. Bezpieczeństwa. Po zidentyfikowaniu przyczyny ataku będzie można naprawić lukę w zabezpieczeniach i ponownie uruchomić witrynę.

Zidentyfikuj potencjalne uszkodzenia

Natychmiast po zidentyfikowaniu zaatakowanych danych powiadom użytkowników o naruszeniu i poproś ich o zmianę haseł. Upewnij się, że kontaktujesz się tylko z użytkownikami, których dotyczy problem, zamiast wysyłać e-maile do wszystkich osób.

Cyfrowa wszechobecność, którą każda firma stara się osiągnąć, z pewnością wymaga strategii radzenia sobie z naruszeniami bezpieczeństwa. W mniejszych firmach lub tych, które dopiero zaczęły rozszerzać swoją bazę użytkowników, takie strategie często są wstrzymywane. Większość czasu przeznacza się na zabezpieczenie bazy danych.

Nawet jeśli konta są hostowane na renomowanych serwerach, większość stron internetowych wciąż jest narażona na naruszenia. Opracowywane są metody hakowania, aby dotrzymać tempa wraz z pojawieniem się nowych technologii informatycznych. Szczegółowa strategia bezpieczeństwa powinna być częścią planu marketingowego każdej firmy. W końcu może okazać się najlepszym sposobem na utrzymanie klientów.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące istniejącego sklepu eCommerce, skontaktuj się z naszym przyjaznym zespołem pomocy technicznej za pośrednictwem czatu na żywo lub działu pomocy technicznej.